עתירה נגד נתניהו

התנועה לטוהר המידות עתרה לבג"ץ – להורות לנתניהו להשיב כספים נוספים ומתנות שקיבל בניגוד לדין

התנועה לטוהר המידות, אשר עתירתה לבג"ץ הובילה לפסיקה שמחייבת את ראש הממשלה נתניהו להשיב מענק בגובה 270 אלף דולרים שקיבל מבן דודו מיליקובסקי ז"ל, הגישה (3.4.2023) עתירה נוספת לבג"ץ בגין מתנות שקיבל ראש הממשלה נתניהו שלא כדין.

העתירה עוסקת בכספים נוספים שקיבל ראש הממשלה נתניהו ממיליקובסקי ז"ל, עליהם העיד מיליקובסקי בחקירותיו, ואשר מגיעים על פי הידוע לכל הפחות מאות אלפי שקלים. על פי הנטען בעתירה, אחרי שבית המשפט כבר קבע כי הסיבה שבגינה ניתנו הכספים ממיליקובסקי לנתניהו היא היותו עובד ציבור, יש להורות על השבת כל הכספים שניתנו. כמו כן, עוסקת העתירה במתנות הנוספות שקיבל נתניהו מאנשי העסקים מילצ'ן ופקר, שאינן נכללות בכתב האישום בתיק 1000, ובהם גם תכשיט בשווי 45 אלף דולר שקיבלה הגב' שרה נתניהו. על פי הנטען בעתירה, המדובר במתנות, אשר על פי כתב האישום בתיק 1000 ניתנו לנתניהו בהיותו עובד ציבור, ומשכך מחייבים את היועצת לפעול להשבתם כבר כעת.

כזכור, בעקבות פסיקת בג"ץ בעתירת התנועה לטוהר המידות, חויב נתניהו להשיב את המענק שקיבל ממיליקובסקי ז"ל, חיוב שעליו לבצע עד לסוף חודש אפריל, לאחר שקיבל ארכה חלקית מבית המשפט. פסק דין זה הוא הסיבה לניסיון לתקן את חוק המתנות כך שיאפשר תרומות ללא הגבלה למימון הליכים משפטיים, תיקון שהוקפא באחרונה. יובהר, כי גם אם יקודם התיקון הוא לא יחול על המתנות בעתירה, שכן אלו לא ניתנו למימון הליך משפטי או רפואי.

מנכ"ל התנועה לטוהר המידות, עוה"ד עומר מקייס מסר: על רקע הניסיונות הפסולים לתקן את חוק המתנות ולפתוח אוטוסטרדה של שחיתות בכל השירות הציבורי, הגיע הזמן להציג עמדה נחושה ולא מתפשרת כנגד השחתת השירות הציבורי, דרך קבלת מתנות מבעלי הון והעדפת אינטרסים אישיים על פני אינטרס הציבור.

לא ניתן להשלים עם מצב בו כולם יודעים שנתניהו קיבל כספים, בשל היותו עובד ציבור, בניגוד מוחלט להוראות חוק המתנות, ולא מבוצעת כל פעולת אכיפה כנגדו הדורשת להשיב את הכספים והמתנות לקופת המדינה, כנדרש בחוק. אנחנו מקווים כי גם הפעם היועצת המשפטית לממשלה, ובג"ץ וכי יקבלו את עמדתנו ויורו לנתניהו להשיב את הכספים בהקדם, כפי שהיה נדרש לעשות כל אזרח אשר קיבל כספים בניגוד לחוק.

בתמונה: ראש הממשלה נתניהו
קרדיט תמונה: שתיל סטוק, יוסי זמיר

 

גלילה לראש העמוד