חיוב נתניהו להשיב המענק

בג"ץ פסק בעתירת התנועה לטוהר המידות וחייב את נתניהו להשיב את המענק בגובה 300,000 הדולרים שקיבל מבן דודו מיליקובסקי
בג"ץ פרסם (9.10.2022) את פסק הדין בעתירת התנועה לטוהר המידות בעניין המענק למימון הגנתו המשפטית של ראש הממשלה לשעבר נתניהו מנתן מיליקובסקי ז"ל וההלוואה בגובה שני מיליון ₪ ממר ספנסר פרטרידג'.

בפסק הדין קבע בית המשפט כי המענק שנטל נתניהו הינו מתנה אסורה, אשר ניטלה בניגוד להוראות חוק המתנות, ומשכך, חויב ראש הממשלה להשיב את הכספים. זאת, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה קיבל את עמדת התנועה לטוהר המידות וקבע, על בסיס מידע שנחשף אליו "בפרשת המניות" כי על המענק חל חוק המתנות, ומשכך נדרש נתניהו להשיבו במלואו.

באשר להלוואה ממר פרטרידג' קבע בג"ץ כי הגם שלישטתו מדובר במתנה אסורה, מכיוון שמבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה אישרו את ההסכם הרי שנתניהו יוכל להמשיך בהסכם ההלוואה, בכפוף לפיקוח של מבקר המדינה על קיום הוראות ההסכם.

התנועה לטוהר המידות מברכתם על ההחלטה התקדימית ושמחים שבג"ץ אימץ את עמדתנו. קבלת מתנות מבעלי הון היא פרקטיקה פסולה ומסוכנת, המנוגדת להוראות החוק ופוגעת באמון הציבור בנבחריו. אנו מקווים כי להבא יפעלו שומרי הסף, היועץ המשפטי לממשלה ומבקר המדינה, בהתאם להוראות החוק, ולא נדרש לעתירה של התנועה לטוהר המידות כדי למנוע את קבלת הכספים האסורים.

בתמונה: בית המשפט העליון
קרדיט תמונה: שתיל סטוק
צילום: יוסי זמיר
גלילה לראש העמוד