איסור הקלטה לעובדי מדינה

התנועה לטוהר המידות לנציב שירות המדינה: איסור ההקלטה בקרב עובדי המדינה עלול לפגוע באפשרות העובדים לחשוף שחיתויות ולשמור על מנהל תקין
התנועה לטוהר המידות פנתה (18.1.2022) לנציב שירות המדינה על רקע התיקון לתקנון שירות המדינה (התקש"יר) לפיו יאסר על עובדי מדינה להקליט עובדים אחרים. במכתב הסבירה התנועה כי האיסור האמור, שמחמיר את הכללים הקבועים עבור כל אזרח בחוק איסור האזנת סתר, עלול לפגוע ביכולתם של עובדים לחשוף מקרים של שחיתות שלטונית ושל התעמרות בעבודה.

במכתב הסבירה התנועה כי הגם שהתיקון קובע חריגים, ומאפשר הקלטה במקרים של חשיפת התנהגויות פוגעניות ופגיעה בטוהר המידות, הרי שנוסח הסעיף מעביר את הנטל להוכחה אל העובד, החשוף לאישום משמעתי במקרה שלא יצליח להוכיח את הטענות.

מכאן, שעולה החשש שהאיסור האמור יצור "אפקט מצנן" שיפגע ביכולתם של עובדים להגן על זכויותיהם ולחשוף שחיתויות, וזאת לצד הקשיים הרבים קיימים, ממילא, בפני כל עובד המעוניין לחשוף עוולות המתרחשות במקום עבודתו.

על כן, ביקשה התנועה כי הנציב יבהיר פומבית כי אין בהנחיה האמורה בכדי לסכן עובדים אשר יפעלו על מנת לשמור על מנהל תקין ועל זכויותיהם וכן יבהיר לאגף המשמעת כי את הנטל שהוטל על העובד המקליט בתקשי"ר יש לפרש בצורה מקלה, הלוקחת בחשבון את חשיבות השמירה על מנהל תקין וחשיפת שחיתויות בשירות המדינה.

בתמונה: נציב שירות המדינה
קרדיט תמונה: מאגר התצלומים הלאומי
צילום: עמוס בן גרשום
 
  •  

 

 

 

 

 

גלילה לראש העמוד