כללי אתיקה לשרי הממשלה

התנועה לטוהר המידות לשר המשפטים סער: הגיע הזמן לקבוע כללי אתיקה לעבודת הממשלה

התנועה לטוהר המידות פנתה (29.9.2021) לשר המשפטים גדעון שר בבקשה כי יקדם את קביעתם של כללי אתיקה מחייבים לשרי הממשלה. בפנייה הסבירה התנועה כי כבר לפני זמן רב הקימה הממשלה את ועדת שמגר, בראשותו של נשיא בית המשפט העליון בדימוס, מאיר שמגר ז"ל, ויחד עם הפרופסורים אסא כשר וגבריאלה שלו, אשר גיבשה טיוטה לכללי אתיקה מקיפים עבור חברי הממשלה

במכתבה הסבירה התנועה כי קיים טעם לפגם ששנים רבות אחרי שהוקמה ועדת שמגר, הממשלה טרם הסדירה את נושא כללי האתיקה לחברי הממשלה, וזאת בשעה שבגופים ציבוריים רבים כבר קיים קוד אתי מקיף, ואילו בממשלה, הגורם השלטוני הבכיר ביותר, טרם נקבעו כללים שכאלה.

עוד נכתב בפנייה כי הצורך הבולט באימוץ כללי אתיקה נלמד גם משורה של אירועים שהתרחשו בעת האחרונה, ובהם לדוגמא פרשת קבלת הכספים בלא היתר ובחשש לניגוד עניינים של ראש הממשלה הקודם נתניהו, אשר הציפה את הבעיות בכללים הנוכחיים (כללי ועדת אשר) ואת הצורך בהסדרה כוללת של הנושא.

על כן, פנתה התנועה לשר המשפטים סער, לאחר שמשרד המשפטים הוביל בעבר מהלך לגיבוש כללי אתיקה לחברי הממשלה, וביקשה ממנו להורות על קידום מתווה מסודר של קביעת כללים אלו, בדרך של החלטת ממשלה או בדרך של חקיקה, כפי שימצא לנכון.

 
 
 
 
 
 
בתמונה: שרי הממשלה ה-36 של ישראל. במרכז התמונה, שר המשפטים גדעון סער
קרדיט תמונה: שתיל סטוק
צילום: יוסי זמיר

 

 

גלילה לראש העמוד