עתירה לבג"ץ בעניין המבקרים הפנימיים

התנועה לטהור המידות עתרה לבג"ץ כנגד הניסיון של נציב שירות המדינה לפגוע במקצועיות המבקרים הפנימיים במשרדי הממשלה.

התנועה לטוהר המידות יחד עם לשכת המבקרים הפנימיים IIA עתרו (14.9.2021) לבג"ץ כנגד נציב שירות המדינה, אשר עושה הכל כדי להחליש את תפקיד המבקרים הפנימיים במשרדי הממשלה, האחראים על הליכי ביקורת בתוך המשרד ומניעת שחיתות, בזבוזי כספים ומנהל לא תקין

נציב שירות המדינה רצה לבחור לתפקיד המבקר הפנימי של הנציבות אדם בשם סאלח שאנן, אבל חברי וועדת האיתור בחרו שלא להמליץ עליו, בשל היעדר ניסיון מקצועי מספק ונסיבות נוספות. הנציב, שאמור להיות "המגדלור" של השירות הציבורי, סירב לקבל את ההחלטה, והוביל לכך שאף מועמד אחר לא ייבחר, ושתוקם ועדה חוזרת בה יוכל לבחור את המועמד שהוא חפץ ביקרו.

זאת, באמצעות הדחה של נציגי המבקרים הפנימיים מהוועדה, ומינוי ועדה חדשה שבאופן "מפתיע" בחרה את המועמד שהנציב אפילו לא התאמץ להסתיר שהוא תומך בו. במקום שהנציבות תהיה דוגמא ומופת למנהל תקין, הנציב בעצמו פועל לעקוף ועדת מכרזים ולקידום מכרזים תפורים.

לאחר מכן, החליט הנציב כי מעכשיו בכל מכרז לתפקיד מבקרים פנימיים לא חייבים לשבת מבקרים פנימיים בוועדת המכרזים, כדי שיוכל להמשיך במשימה שלו להחליש את ביקורת הפנים. בג"ץ כבר אמר על תפקיד המבקר הפנימי כי: חשיבותו של מוסד הביקורת הינה גם בפיקוח והשמירה על היעילות ושלטון החוק לא רק בעיני הגוף המבוקר עצמו אלא גם בשם הציבור כולו.  אבל את נציב שירות המדינה זה לא מעניין כנראה, והוא ממשיך בשלו למרות פניות אליו לעצור את הפגיעה בתפקיד.

לכן, עתרה התנועה לבג"ץ יחד עם לשכת המבקרים הפנימיים במטרה לעצור את התנהלותו של הנציב, לבטל את מינויו של מר סאלח שאנן ולחייב את הנציב למנות בכל ועדת מכרזים מבקרים פנימיים בעלי ניסיון בביקורת, שיוכלו לפקח שמציאות כזאת לא תחזור.

 

בתמונה: נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ

קרדיט תמונה: ויקיפדיה, אוניברסיטת בר אילן

 
 
 
 
 

 

 

גלילה לראש העמוד